Andreea Chițu și Corina Căprioriu, bronz în cadrul Campionatului Mondial de judo de la Paris

Redactor:
Daniel Lup
  • Publicat:
  • Actualizat:

Sportiva Andreea Chițu a obținut, miercuri, medalia de bronz la categoria 52 de kilograme în cadrul Campionatului Mondial de judo de la Paris.

Și Corina Căprioriu a câștigat medalia de bronz la categoria 57 de kilograme în cadrul Campionatului Mondial de judo de la Paris, aceasta fiind a doua medalie pentru România la această competiție.

La categoria 52 kilograme, în grupa B, Andreea Chițu a debutat cu o victorie în 15 secunde, în fața elvețiencei Kathrin Frey, urmată de un nou succes, în fața coreenei Song Hui Jo. În turul trei, Andreea Chițu a profitat de o eroare a adversarei Erika Miranda (Brazilia), care a fost descalificată, obținând facil calificarea în sferturi. În această fază, după doar 28 de secunde, românca a obținut ippon-ul în fața ibericei Laura Gomez, câștigând grupa B și calificându-se în semifinale.

În penultima fază a competiției, Andreea Chițu a fost învinsă de japoneza Yuka Nishida, iar în recalificări a întâlnit-o pe sportiva franceză Priscilla Gneto, pe care a învins-o după o luptă decisă în prelungiri. Sportiva antrenată de Florin Bercean a avut de înfruntat nu doar adversara, ci și atmosfera ostilă creată de cei peste 15.000 de spectatori. În prelungiri, Chițu a punctat decisiv (yuko), câștigând disputa, dar și medalia de bronz.

Corina Căprioriu a avut tur liber în debutul competiției din grupa B, iar în turul secund a obținut prima victorie, în fața sportivei din Taiwan, Chen-Ling Lien, prin ippon. În turul trei, campioana europeană a trecut și de ghaneza Szandra Szogedi, prin ippon, în doar 48 de secunde. Tot prin ippon a învins-o Căprioriu și pe adversara canadiană Joliane Melancon (Canada), calificându-se în sferturi, în care a întâlnit-o pe japoneza Aiko Sato. Nipona a fost greu de depășit, Căprioriu cedând în lupta pentru câștigarea grupei și, implicit, pentru semifinale.

Ca urmare a înfrângerii, sportiva antrenată de Florin Bercean a intrat în recalificări, însă a avut o singură confruntare. În prima partidă urma s-o întâlnească pe spaniola Isabel Fernandez, care s-a accidentat anterior, iar reprezenta României a câștigat prin neprezentarea adversarei. În a doua confruntare din recalificări, Căprioriu a reușit s-o depășească prin ippon pe Marti Malloy (SUA), în prelungiri, intrând în posesia medaliei de bronz, a doua pentru România, după cea cucerită de Andreea Chițu, la 52 de kilograme, tot în prelungiri.

La ediția trecută a Campioantului Mondial, Corina Căprioriu s-a clasat pe locul 5.

La Campionatul Mondial de la Paris, va mai concura și Vlăduț Simionescu (plus 100 kg), sâmbătă, cu o zi înaintea încheierii competiției, la care delegația României are drept obiectiv câștigarea unei medalii, plus o clasare pe locul 5.